Get Adobe Flash player

 

                „EDUCAŢIE PRIN MUZICĂ” – UN PARTENERIAT ÎNCEPUT SUB BUNE AUSPICII

 

            

             Vineri, 16 noiembrie 2012, un grup de 104 elevi ai C.N. „Aurel Vlaicu” şi profesorii însoţitori au participat în Timişoara la un concert al Filarmonicii „Banatul”, activitate desfăşurată sub egida parteneriatului dintre filarmonică şi colegiul nostru , parteneriat pe care îl considerăm deosebit de important pentru elevii din Orăştie, întrucât îi conectează direct la marile valori culturale.

            Am ajuns aici prin grija faţă de fostul liceu a doi dintre absolvenţii meritoşi ai liceului :Roxana Damaschin - promoţia 1996- şi Ovidiu Bălan - promoţia 1990- , actualul primar al oraşului.

            Roxana Damaschin a pus în legătură conducerea colegiului cu diriguitorii Filarmonicii „Banatul” din Timişoara, convinsă că tradiţia activităţilor culturale din colegiu trebuie reînnodată. Iar unul din proiectele culturale ale conducerii :prof. Mircea Ionică şi prof. Angela Dumitru , este contactul nemijlocit al elevilor cu oamenii de cultură: scriitori , muzicieni, artişti plastici etc., beneficiind de sprijinul  prof. dr. Gabriel Petric.

            Debutul a constat în recitalul pe care l-au oferit câţiva membri ai filarmonicii în data de 30 octombrie a.c., în Sala Festivă a C.N. „Aurel Vlaicu” – Orăştie. Au fost doar trei instrumentişti – Sorin Petrescu – pian, Dorin Cuibariu – clarinet şi Eugen Morăriţa – vioară, dar virtuozitatea şi calitatea interpretării a determinat sala :peste 200 de elevi şi alături de ei profesori şi invitaţi de marcă, să se ridice în picioare, aplaudând îndelung darul artistic al artiştilor timişoreni, piese clasice de George Enescu, Ciprian Porumbescu, Grigoraş Dinicu ş.a. care au alcătuit un florilegiu al creaţiei simfonice româneşti.

            Apoi a fost rândul orăştienilor să facă o vizită la Timişoara, cu ocazia unui concert simfonic special. S-au deplasat în „oraşul grădină” 104 elevi din clasele XI şi XII şi profesorii lor însoţitori (între care s-au aflat prof. Mircea Ionică, prof. Angela Dumitru, prof. Irina Ghintuială, prof. Lucia Oană, prof. Gabriel Petric, iar de la alte şcoli, prof. Ioana Dreptate şi prof. Rodica Dimulescu). Va urma rândul elevilor din clasele IX şi X.

            Proiectul educaţional nu s-ar fi finalizat fără organizarea şi fără sprijinul  oferit de dl. primar Ovidiu Bălan. Sponsorizarea transportului a facilitat participarea elevilor ,contând numai dragostea pentru muzică,  nu şi grija materială pentru costul deplasării.

            Programul a cuprins trei compozitori ruşi de calibru: A.P. Borodin („Prin stepele Asiei Centrale”), P.I.Ceaikovski  („Concertul pentru vioară şi orchestră”) şi S.Prokofiev („Romeo şi Julieta”). Elevii au putut urmări lucrări faimoase din istoria muzicii universale, de la romantism până la modernism, şi, în acest chip, şi-au lărgit viziunea muzicală dominată de muzica de natură comercială şi de dans, ajungând să guste din farmecul „muzicii grele”. Elevii au trăit deplin emoţia marii muzici şi s-au dovedit a fi la înălţimea evenimentului prin ţinută şi comportament.

            Un astfel de parteneriat contribuie nu doar la cultivarea gustului muzical şi la orientarea către valorile estetice perene, dar şi la întărirea valorilor morale aşa de necesare în contextul slăbirii solidarităţii sociale din vremurile pe care le trăim. Pe de altă  parte, el oferă prilejul elevilor, profesorilor, iubitorilor de muzică dintr-un oraş fără operă, teatru sau filarmonică să se întâlnească cu mari valori culturale ale omenirii în interpretări strălucite, asigurate de maeştri ai scenei muzicale româneşti, mulţi dintre ei cunoscuţi şi peste hotare.

             Întâlnirile cu Filarmonica „Banatul” vor continua pe tot parcursul anului şcolar şi sperăm şi în anii următori.

Imagini din timpul vizitei puteți găsi aici.