Get Adobe Flash player

 

 În Sala Festivă a răsunat Rapsodia lui George Enescu!

 

 

Marţi, 30 octombrie 2012, in Sala Festivă a “Colegiului Naţional Aurel Vlaicu” din Orăştie, a avut loc Concertul Filarmonicii “Banatul “ din Timişoara. Chiar dacă au fost doar trei instrumentişti, a fost de ajuns ca sala plină să se ridice în picioare de mai multe ori, fiind copleşită de piesele artiştilor. Câteva dintre piesele interpretate au fost: “Balada” – de C. Porumbescu, „Dansuri româneşti” – de B. Bartok şi „Rapsodia a II-a”- de G.Enescu. Prezentarea făcută de Maria Dragomirescu a ajutat publicul, aceasta prezentând atât piesele, cât şi artiştii, cu mare căldură. Spre încheiere s-a cântat „Lele de la Orăştie”, fiind o surpriză din partea timişorenilor. Spectacolul s-a încheiat cu inegalabila „Ciocârlie” de G. Dinicu. Mulţumim prof. coordonator Angela Dumitru, pentru parteneriatul pe care Colegiul l-a făcut cu Filarmonica din Timişoara. A fost un spectacol minunat, iar atmosfera i-a făcut pe interpreţi să se simtă bine in mijlocul elevilor din Orăştie.

Andreea Barna

  Clasa a IX-a C

 Imagini de la concert puteți găsi aici.