internet prin radio

Locul de intalnire al elevilor CNAV care pot discuta aici tot ce doresc dar fara a iesi din topic.
Post Reply
alexandru

internet prin radio

Post by alexandru »

cum vi se pare ideea de a avea internet prin radio? Merita investitia? Puncte forte? Puncte slabe?
marinmeister

Post by marinmeister »

Internet prin radio sau radio prin internet?(Ai grija ca daca se ia pantera de tine e de rau... ;)). Ideea de radio prin internet e buna, DEOARECE, IN FOND INTERNETUL ESTE UN MIJLOC DE COMUNICARE, SI DE CE SA NU RECUNoastem imi place ideea sa imi ascult interviul dat,in limba romana la cnn londra in timp ce zbor cu avionul QuebeqAirwais spre Japonia.
alexandru

Post by alexandru »

scuze dar eu stiu este cineva care a pus o antena pe varful caldirii liceului si care va da internet celor ce vor vrea(iar scoala va beneficia de internet prin aceeiasi modalitate) si ca, pt instalatre nu iti trebuie decat o antena cat un bat. L-am intrebat pe domnul profesor Popa daca tebuie sa-mi schim modemul pentru noul internet si mk-a raspuns ca pot folisi placa de retea. Ma gandesc k eu oi mai face rateuri in ale informaticii dar nu cred k ar fce si altii.(am auzit chiar si pe unii colegi de clasa vorbind de el asa k iti multumesc de avertizare dar nu stiu care stie varianta coreca dar cert este k eu cred k a mea e corecta) 8)
marinmeister

Post by marinmeister »

=)) ala e internet prin satelit.... cel mai probabil ti-l da prin cablu utp din aia il iei prin placa de retea. Si asa zi mai junior cu parabolica sa inteleaga si batranii :P
marinmeister

Post by marinmeister »

nu vad de ce isi face scoala de lucru cu net prin satelit la cat dau profii jos de pe net :D :)) imi imaginez ca le trebuie minim 100 MB/s :)) ca oricum elevii nu pupa sa fimseriosi >:)
User avatar
PopaDaniel
Posts: 77
Joined: 23 Nov 2004 15:19
Nume: Popa
Prenume: Daniel
Clasa: Profesor

Post by PopaDaniel »

Legatura la internet este facuta prin radio. Astralul da semnal prin radio (suportul este deci radioul, undele radio) se ajunge intr-un server de unde ne conectam prin cablu. Se mai pot conecta si alti clienti prin radio. Din cate am inteles se ofera o rata de 96kbps pentru cei ce doresc sa se conecteze.
Scoala are in prezent o banda garantata de 256 kbps, urmand ca aceasta sa fie marita la 384 kbps.
Din calculatoarele scolii doar 3 sunt la dispozitia profesorilor, restul de 2x la dispozitia elevilor, care pana la data de 7 feb. au facut deja un trafic de 100MB. In viitor se vor introduce in clase calculatoare (cu sprijinul comitetului de parinti, si nu numai) care vor fi si ele conectate la internet.
marinmeister

Post by marinmeister »

dar netul asta nu e batranul si atat de popularul net prin satelit care are aceeasi modalitate de transmitere(tot undele radio)? Sau e ceva nou, o tehnologie implementata recent la noi?
User avatar
PopaDaniel
Posts: 77
Joined: 23 Nov 2004 15:19
Nume: Popa
Prenume: Daniel
Clasa: Profesor

Post by PopaDaniel »

Nu este prin satelit. Seamana foarte mult cu realizarea unei retele wireless clasice. Exista un access point, antene de receptie (care pot sa fie si placi de retea wireless).
Avantajul principal este legat de reducerea numarului de fire ce trebuie trase. Dezavantajul este viteza scazuta fata de varianta prin fir. Oricum nu cred ca se va ajunge ca viteza de navigare pe net sa fie comparabila cu cea oferita de antena, deci nu exista din acest pct. de vedere vreo problema. Sunt curios cum se va compota reteaua pe vreme rea. Acum ninge afara si nu am vazut ceva probleme, sa vedem cum se comporta mai la vara pe furtuna.
marinmeister

Post by marinmeister »

multumesc pentru explicatii. oricum parerea mea este ca cel mai bine e pe satelit, viteza e totul, traim in secolul vitezei... adica nu mi-e tot una sa dau jos un joc de 1.5GB intr-o ora sau in 2 zile..... :P
Vlad_Dobrescu
Posts: 21
Joined: 23 Nov 2005 17:09
Clasa: Vizitator
Location: CONAC

Post by Vlad_Dobrescu »

In primul rand ... am vrut si eu sa-mi bag netu' asta wireless(parca de la alta firma fata de ce are scoala) dar domnul din Deva de la firma X-network presupun ca este la ski in austria de nu mai vine si m-am convins.... As vrea sa posteze altcineva din Orastie aici daca si-au instalat acest net....
Sau daca domnul profesor Popa Daniel are cumva un nr de tel unde pot contacta firma ce si-au instalat antena pe scoala l-as ruga sa-l posteze aici... poate pana plec la faculta o sa am si eu peste 5kb/s la download... de upload nu vorbim
Si in al doilea rand marinmeister nu mai bine iti cumperi un joc original si joci pe net ... CEL MAI BINE

Ce satelit mah ca niste scule dealea au preturi de la 5000E in sus .... :D

Pana una alta Dial-up RUULLZZZ
Vlad a fost copil crescut cu cheia de gat ca Raku/
Dar te ia de gat si te taie la gat ca dracu/
marinmeister

Post by marinmeister »

Vlade la faculta in camin prinzi si 10MB/s ;)
Vlad_Dobrescu
Posts: 21
Joined: 23 Nov 2005 17:09
Clasa: Vizitator
Location: CONAC

Post by Vlad_Dobrescu »

pacat ca nu ai net la rata aia... 10mb/s e intranetul(UTP.. retea.. cum vrei u) ... si plus la faculta nu-s deschise porturile ... numai ftp si http parca... ma cam dispera netul ala.. numai ca gasesti o gramada de chestii pe retea da'.. la un moment dat "se inchide cercul" si nu prea mai ai ce sa-ti iei nici de pe retea....
Vlad a fost copil crescut cu cheia de gat ca Raku/
Dar te ia de gat si te taie la gat ca dracu/
vyruss

Post by vyruss »

huh! Sunt 3 provideri in Orastie de net prin radio :)
vyruss

Post by vyruss »

Vlad_Dobrescu wrote:pacat ca nu ai net la rata aia... 10mb/s e intranetul(UTP.. retea.. cum vrei u) ... si plus la faculta nu-s deschise porturile ... numai ftp si http parca... ma cam dispera netul ala.. numai ca gasesti o gramada de chestii pe retea da'.. la un moment dat "se inchide cercul" si nu prea mai ai ce sa-ti iei nici de pe retea....
povesti :)
vyruss

Post by vyruss »

In plus e si clicknet-ul.. prin ADSL :)
Post Reply