"super destept/smeker" vs. "om mediu"

Locul de intalnire al elevilor CNAV care pot discuta aici tot ce doresc dar fara a iesi din topic.
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Delete
Last edited by PanteraRoz on 03 Mar 2010 03:07, edited 1 time in total.
User avatar
L0stS0ul
Posts: 110
Joined: 14 Jan 2005 23:38
Clasa: Vizitator
Location: somewhere...lost in the fog...
Contact:

Post by L0stS0ul »

PanteraRoz...asa imi place mie sa scriu si sa vorbesc deobicei, asa m`am obisnuit. si da, sunt mandra, dar nu mandra ca sunt romanca :lol:
"don`t make somebody a priority, when they only make you an option..."
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Da,aici chiar ai zis`o.Romanii fericitzi nu traiesc in Romania :lol:
Pissoiash

Post by Pissoiash »

Perfect de acord cu ideea asta "Romanii fericiti nu traiesc in Romania". As vrea sa spun si eu cate ceva despre mandrie. Am observat o tendinta foarte ciudata la noi in liceu. Desi sunt in A si la noi in clasa cei care incearca sa fie silitori(urasc cuvantul asta) sunt exclusi oarecum din colectivul clasei fiind considerati "tocilari". Si eu aveam implantata in cap ideea de "cel mai bun" pana cand m-am lovit de acest "tocilar". De atunci am inceput sa renunt la tot ce inseamna constiinciozitate si sa incerc si eu sa fiu mai "smecher", dar totodata acest lucru cred m-a ajutat sa ma canalizez pe un domeniu in care sper voi studia mai departe: informatica. Nu sunt pro "stat toata ziua in casa si invatat", dar totusi ma deranjeaza un pic atitudinea aceasta, care ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru toti, si anume ca cel mai bun ca tine nu iti poate fi prieten si trebuie sa-l ocolesti. Nu e de mirare ca asa cum s-a zis mai sus "Romanii fericiti nu traiesc in Romania". Cum poti fi fericit intr-o tara in care daca esti cel mai bun in loc sa fi respectat esti marginalizat? Si se mai intreaba toata lumea de ce geniile noastre nu stau aici...
bananas

Post by bananas »

nici macar ru nu te-am atacat:}... :lol:
Sorcerer_

Post by Sorcerer_ »

"Romanii fericiti nu traiesc in Romania" .. prostii ... de ce nu? ... o duci mai bine in spania la ciuperci? ... poate ... e nevoie de atatia kilometrii ca un om sa faca munca de jos pentru simplu fapt ca ii e rusine sa o faca in tzara lui. Si aici se castiga bani, iar cine are ochi, sa ii vada.
+ fericirea nu trebuie cautata doar material

Interesant subiect ai adus in discutie pozy.
Mandria exista si aici, si peste tot, iar cei care reusesc sa se fereasca de ea, ajung bine. Totus, e destul de greu sa faci asta. Pentru a realiza ceva, trebuie sa fi sigur pe tine si pe puterile tale, si sa ai multa incredere in tine, ceea ce inseamna ca esti doar la un pas distanta de mandrie. Iar daca ai facut acest pas, totul e pierdut.
Pissoiash: intradevar, exista grupuri si grupuri ... printre care cei "smecheri" si cei "tocilari" ... dar, dupa parerea mea, totul depinde de tine ... de ceea ce vrei sa fi. Cel mai important e sa fi tu insuti, si sa te adaptezi viselor si dorintelor tale, nu ale celor din jur. De asemenea, nimic nu te opreste sa invetzi bine, si sa fi si de treaba. Ceea ce e enervant, din punctul meu de vedere, sunt acei "tocilari" care defapt se cred super destepti ca invatza in nebunie, cand defapt nu stiu sa se descurce in a face orice extrascolar sau sa comunice cu cei din jur ... lucru care ii condamna sa aiba o soarta mai cruda. Sincer, nu imi pasa ... e vina lor.


cam atat am avut de zis ...


_________________________________
If you know the enemy and know yourself, you need no fear the result of a hundred battles.
If you know yourself but not the enemy, for every victory gained, you will also suffer a defeat.
If you know neither the enemy nor yourself, you will succumb in every battle
Pissoiash

Post by Pissoiash »

Sorcerer no comment si eu sunt impotriva acelor tipuri de oameni. Nu i-am sustinut ci am vrut doar sa spun ca esti repede catalogat si exclus din toate grupurile daca ai putin mai multa materie cenusie decat restu' lumii. Sunt perfect de acord ca trebuie sa fi adaptabil si sa faci orice activitate extrascolara si nu trebuie sa fi tipul ala de elev silitor care isi face fiecare tema si mai pune si intrebari agasante profesorului din dorinta de a a-si arata IQ-ul(y0ga stie la cine ma refer :) ). A da, astazi o profesoara ne-a povestit despre o excursie pe care a facut-o si in care a observat chestii destul de ciudate. De exemplu elevi pe care ea ii stia ca fiind cuminti acolo au incepust sa faca tot felul de tampenii(alcool, fumat etc.). Ce parere aveti despre chestia asta? Credeti ca parintii ar trebui sa le interzica copiilor lor tot felul de chestii sau sa ii lase de la inceput sa incerce sa vada ei ca nu este bine pentru ca in definitiv tot acolo se ajunge?
User avatar
L0stS0ul
Posts: 110
Joined: 14 Jan 2005 23:38
Clasa: Vizitator
Location: somewhere...lost in the fog...
Contact:

Post by L0stS0ul »

sunt de parere ca copiii ar trebui sa primeasca libertatea treptat si sa fie lasati sa mai dea si cu capul de tavan si sa invete din greseli, decat sa traiasca in capsula aia a lor, si cand ies in lume sa le incerce pe toate. e foarte grav cand se intampla asta. parintii care isi tin copiii asa sunt chiar inconstienti.
"don`t make somebody a priority, when they only make you an option..."
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Delete
Last edited by PanteraRoz on 03 Mar 2010 03:08, edited 1 time in total.
Pissoiash

Post by Pissoiash »

Sunt de acord cu tine ca va fi odata bine si pentru noi aici in Romania dar intrebarea care se pune este CAND?
y0ga

Post by y0ga »

Deci... Daca nu ar fi tigani in tara ar fi mult mai bine, adica nu am fi trasi in jos.
Peste tot in UE, cand se aude de Romania se zice "A! Tiganii aia!". Si acesti tigani sunt intretinuti de catre stat, prin ajutoarele care le primesc pe degeaba, ca nu i-am prea vazut sa mature strazile si sa sparga gheata decat de doua ori.
Stiu si tigani destepti si care invata si care merg la scoala. Respectele mele pentru ei.

Daca vrem ca tara noastra sa iasa din rahat trebuie sa muncim si sa invatam fratilor.

OffTopic: Vivat Danescu cu IQ-ul sau cu tot!
vyruss

Post by vyruss »

Romanii fericiti nu traiesc in Romania ? Nu cred :)
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Pissoiash wrote:Sunt de acord cu tine ca va fi odata bine si pentru noi aici in Romania dar intrebarea care se pune este CAND?
Cine stie,adevarul este dincolo de noi
vyruss

Post by vyruss »

Sunt de acord cu Pantera cea ROZ... [/url]
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Doar coada mi-e ROZ :P
Post Reply