Bine aţi venit la Colegiul Naţional „Aurel Vlaicu” Orăştie!

În atenția elevilor se susțin examene în această perioadă:

• Elevii claselor a 12-a ar trebui să citească OMEN nr. 4830/2018
  • Elevii claselor a 8-a se pot informa despre evaluarea națională citind OMEN 4813/2018
  • Repartizarea pentru proba de competențe, limba română poate fi găsită aici.
  • Repartizarea pentru proba de competențe digitale, ziua 07.06.2019, poate fi găsită aici.
  • Repartizarea pentru proba de competențe lingvistice într-o limbă străină, 12.06.2019, poate fi găsită aici.

Fericită e şcoala care îl are, ca patron, pe Aurel Vlaicu! Idealul va fi aici întărit, cultivat şi învrednicit cu înzecite puteri, însufleţind pe elevi şi profesori.

Păţania lui Icar, „mitul zburătorului”, „Meşterul Manole” sau „Luceafărul” dobândesc aici puteri semnificative inedite, căci pilda aviatorului a cărui efigie se află pe frontispiciul liceului investeşte aceste motive cu profunzimi nebănuite şi elanuri sporite.
 prof.dr. Gabriel Petric