Cartile te schimba?

Locul de intalnire al elevilor CNAV care pot discuta aici tot ce doresc dar fara a iesi din topic.
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Delete
Last edited by PanteraRoz on 03 Mar 2010 03:12, edited 1 time in total.
^Giulia^

Post by ^Giulia^ »

:D ... eu vreau sa cred asta ! vreau sa cred k atunci cand imi doresc ceva, universul conspira la indeplinirea dorintei mele...suna frumos,nu?te face sa vezi viata in....roz :D :D :D
nu iti place Coelho? k ai facut o fatza trista cand am pomenit de el ...de ce ? tzie ce autor iti place ?
_fanarapid_

Post by _fanarapid_ »

Ar fi super daca am face Coelho la scoala...si mie imi place...si in legatura cu schimbatul...eu cred ca nu te schimba asa de mult o carte dupa ce o citesti, dar te face sa vezi unele lucruri din alt unghi...
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Delete
Last edited by PanteraRoz on 03 Mar 2010 03:12, edited 1 time in total.
^Giulia^

Post by ^Giulia^ »

:D ..ma gandeam k nu iti place...dar m-am linistit :D :D :D
sincer,nici mie nu imi place in mod deosebit Eminescu...mi se pare mult mai interesant Blaga...dar no...daca lumea vrea sa ne bage romantismul pe gat...studiem Eminescu!
oricum la scoala nu studiem deloc literatura straina...asha k doar daca avem noi chef sa mai citim ceva...oricum e incarcata materia si sincer,nu stiu daca mi-ar mai placea pe langa ai nostrii sa studiem si autori straini...evenual daca ar fi o materie optional...in loc de o ora de info sa facem literatura :D :D :D ...sper k nu citeste domn' profesor ce am scris..
pozy

Post by pozy »

Apropo de scoala si de poezie...am si eu o intrebare:
De ce tre sa invetze cateva zeci de elevi impresia unui om despre o poezie?Poate ca eu,ca simplu om,nu merg atat de departe cu intelegerea textului ,incat sa ajung pe la "marile lucrari grecesti" sau alte simboluri si motive ale literaturi universale...etc.Poate ca eu inteleg altceva din toate versurile alea...fiecare are alta experienta de viatza,chiar si siamezii nu traiesc aceleasi intamplari...asta inseamna ca fiecare are o alta scara de valori si o alta perceptie.....de ce mi se spune in acest caz:"nu ai inteles textu!"poate ca eu kiar l-am intzeles si nu vorbesc limba de lemn...ca altii..poate atat mi-a fost dat sa inteleg,atat ma ajuta in viata...cica "celebrating diversity"(UN)...o mare gluma! mai bine zis"killing diversity"
_fanarapid_

Post by _fanarapid_ »

Eu am citit acuma 'Veronika se hotaraste sa moara'...de Paulo Coelho...super cartea...nu stiu dak ati citit-o...daca nu sa o cititi ca ii misto!
^Giulia^

Post by ^Giulia^ »

eu am citit-o!
dar vreau sa stiu daca a mai citit careva Codul lui Da Vinci si daca poate sa mai imi zica carti asemanatoare despre organizatii secrete&faze din astea pt k mi se pare un subiect SUPER INTERESANT si vreau sa stiu mai multe!
User avatar
L0stS0ul
Posts: 110
Joined: 14 Jan 2005 23:38
Clasa: Vizitator
Location: somewhere...lost in the fog...
Contact:

Post by L0stS0ul »

si eu am citit`o. acum citesc "Lista lui Schindler" pt ca nu am vazut filmul si oricum mi se pare mult mai interesant sa citesc cartea si sa`l vad dupa aceea 8)
"don`t make somebody a priority, when they only make you an option..."
^Giulia^

Post by ^Giulia^ »

:lol: eu am vazut filmul...
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

L0stS0ul wrote: mi se pare mult mai interesant sa citesc cartea si sa`l vad dupa aceea 8)
Delete
Last edited by PanteraRoz on 03 Mar 2010 03:13, edited 1 time in total.
_fanarapid_

Post by _fanarapid_ »

Bai da nimeni nu mai citeste in ziua de azi???...K vad ca la subiectul asta nu mai scrie nimeni...tinerii din ziua de azi... :D
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Mai zice-ti mai ceva si pe aici.
Vlad_Dobrescu
Posts: 21
Joined: 23 Nov 2005 17:09
Clasa: Vizitator
Location: CONAC

Post by Vlad_Dobrescu »

mah eu vreau sa va zis ca in 17 ani de zile am citit toate cele 52 de carti...cu ashii si cu sheptarii nu le-am prea inteles da' in rest e ok....
Vlad a fost copil crescut cu cheia de gat ca Raku/
Dar te ia de gat si te taie la gat ca dracu/
User avatar
dustangel
Posts: 171
Joined: 08 Dec 2005 20:39
Clasa: Vizitator
Location: in iadul de langa cish
Contact:

Post by dustangel »

ce il ridicati in slavi atata p Paulo Coelho???o fi scris el bine dar sunt altii care merita mai multa atentie...e doar un fenomen care se va stinge

dak vreti sa cititi o carte care sa va schimbe modul de gandire cititi Pianista de Elfriede Jelinek...asta e una din cartile care miau placut in mod special sau Castelul palarierului de A.J.Cronin
breath with arms wide open one more time
Post Reply