"super destept/smeker" vs. "om mediu"

Locul de intalnire al elevilor CNAV care pot discuta aici tot ce doresc dar fara a iesi din topic.
pozy

"super destept/smeker" vs. "om mediu"

Post by pozy »

Buna..e 9:58 si intamplator mi-am reamintit de situl colegiului.Si pentru ca am o idee legata de scoala in general ,si pentru ca aceasta idee ma macina de ceva timp incoace vreau sa vad pareri(de rau) in legatura cu ea.
De ceva timp ma preocupa autocunoasterea,citesc carti dedicate psihicului uman, carti scrise de oameni realizati care vor sa impartaseasca din experienta si ideile lor celorlalti.Si cel mai mult ma preocupa mandria,acest fenomen destul d des intalnit la noi ,oamenii, mandria este socotita peste tot ca motivul caderii.
Dar ce are mandria cu scoala!?!?! Pai ,dupa parerea mea are.Mandria se cultiva in scoala.In primul rand este cultivata de calificative/note."Eu am luat 8 la x";l"Eu am luat 10,is mai bun ca tine!",fenomen destul de des intalnit la anumite nivele.Apoi prin abs orice se cultiva,chiar si printr-o selectie naturala a "gashtilor".Astfel avem:"incornorati la moda","incornorati conservatori","smekeri nonconformisti","destepti macho"..etc. categorii care daca le iei la bani marunti ajungi sa stai zeci de minute pe forum sa scrii despre ei.
Este 10:10 si am ceva treaba pe calc de terminat. Dar concluzia la care am ajuns eu dupa" lungi perioade de observari" este ca lumea/tineretu nu se indreapta chiar spre calea cea buna....ar trebui predate niste kestii mai concrete la orele alea de "dirigentie psiholoaga" si nu completate chestionare cu replici misogine sau impotriva barbatilor doar pentru a mangaia orgoliul fiecaruia si a dezvolta "individualitatea si unicitatea persoanei".Oricum suntem toti o apa si-un pamant!
Daca cineva ma va combate in ceea c am zis ,eu nu ma supar, dar vreau sa se gandeasca inainte sa scrie ceva ,k daca crede k c am scris eu e"bullsh**", deja o decazut din mandrie!:)

" De te-ating,sa feri in laturi,
De hulesc,sa taci din gura,
Ce mai vrei cu-a tale sfaturi,
Daca stii a lor masura;
Zica toti ce vor sa zica,
Treaca-n lume cine-o trece[...]"

M. Eminescu-Glossa

Bye bye
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Delete
Last edited by PanteraRoz on 03 Mar 2010 03:05, edited 1 time in total.
User avatar
__SanDMAN__
Posts: 6
Joined: 24 Nov 2004 09:25

Post by __SanDMAN__ »

Pai... Ce sa zic si eu...
Deoarece peste tot intalnim profesori, parinti, prieteni care pun accent pe chestiunea aceasta. Desigur acum asa suntem crescuti. Da la ala in cap ca tu sa fii cel mai bun, te-a intrecut uraste-l... Cel putin asa vad eu lucrurile. Daca modul nou occidental (nu neaparat ca am ceva impotriva cu occidentul) de viata, este de a fi cel mai bun s-ar schimba s-ar schimba si persoanele.
Sunt total impotriva acestui lucru. Mare lucru ca esti cel mai bun acum ca ai ajuns acolo si e foarte greu sa te mentii. Asa mai bine cum esti.
Asta tine de ego-ul fiecaruia. Se face tarziu si cam....
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Cel mai bun :?: Nu stiu daca exista cel mai bun .....dar cel mai prost,cretin,etc exista.Cu asta nu cred ca Lumea s-ar schimba.
pozy

Post by pozy »

Da...nu prea exista cel mai bun...lumea e relativa,dupa cum spuneam d atatea ori. :idea: Oricum...raman la sentimentele anterioare fata d acest lucru. "Da in cap la altu k sa-ti fie tie bine" mi se pare putin impotriva legilor universului...dk faci cuiva un rau...apai numa bine sa nu astepti....eu unu cand fac cva intentionat rau zic:"sa vedem c mi se mai intampla d data asta".Dar poate k numa eu gandesc asa...who knows?!
papa
User avatar
L0stS0ul
Posts: 110
Joined: 14 Jan 2005 23:38
Clasa: Vizitator
Location: somewhere...lost in the fog...
Contact:

Post by L0stS0ul »

PanteraRoz, te contrazici putin... de ce sa existe cel mai prost si cel mai bun nu? :roll: odata susti ca exista perfectiunea si odata nu... mi se pare ca la tine nu exista flexibilitatea aia din ambele parti. or fi ei romanii majoritatea cretini si debili mintali, dar asta nu inseamna ca toti oamenii sunt asa. nu ma astept sa intelegeti ceva din ce am scris pentru ca nici eu nu prea inteleg... ma mir cum de merg la olimpiada la romana, avand in vedere ce fraze am putut sa scot...
later edit : da, ma potrivesc descrierii voastre, ma mandresc ca merg la olimpiade :twisted:
"don`t make somebody a priority, when they only make you an option..."
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Delete
Last edited by PanteraRoz on 03 Mar 2010 03:06, edited 1 time in total.
vyruss

Post by vyruss »

in timp ce citesti sa scoti ideile principale si dupa ce crezi ca ai terminat sa faci si rezumatul...
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

:P Sa fie bine....
vyruss

Post by vyruss »

Cand termini sa ne anunti ca poate iti dam si un premiu...
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Cred ca am lovit amandoi ca vad ca nu mai zice nimika.
vyruss

Post by vyruss »

Sa mai asteptam putin...
User avatar
L0stS0ul
Posts: 110
Joined: 14 Jan 2005 23:38
Clasa: Vizitator
Location: somewhere...lost in the fog...
Contact:

Post by L0stS0ul »

vyruss...in loc sa te iei de mine puteai raspunde cu ceva inteligenton topic :wink: . no offence, dar nu`mi place cand ma ataca cineva.
PanteraRoz, poate am inteles eu gresit, atunci ma` bad, dar m`ai inteles si tu gresit. cuvantul "flexibilitate" l`am folosit mai mult cu un sens metaforic...adica ma intriga pe mine de ce zici tu ca exista "cel mai prost, cretin bla bla" si "cel mai bun" nu? ma refeream la flexibilitatea opinilor tale si recunosc ca am folosit un termen cam fortat.
on topic: de ce sa nu fi mandru? de ce sa te calce toti in picioare? trebuie sa fi mandru, dar cu masura...
"don`t make somebody a priority, when they only make you an option..."
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Noi chiar nu te-am atacat sau cel putzin eu.Dar citeste de 10 ori si pe urma ia-te de mine ca vezi ca bla bla bla.L0stS0ul,deschide si tu un topic unde sa vorbim in engleza.Vad printre mesajele tale doua cuvinte in romana,trei in engleza.Sau poate ma insel,poate ca Aurel Vlaicu vorbea engleza.Fi mandra atunci de limba ta cu care te-ai nascut daca tot zici ca esti mandra. "Good bye"
vyruss

Post by vyruss »

Nici eu nu te-am atacat... comentam si eu... aiurea...
Vorbeste vinul pentru mine...
Post Reply