biblioteca scolii

Locul de intalnire al elevilor CNAV care pot discuta aici tot ce doresc dar fara a iesi din topic.
User avatar
Catalin
Posts: 6
Joined: 20 Jan 2006 13:33

biblioteca scolii

Post by Catalin »

Ce parere aveti despre biblioteca colegiului?
marinmeister

Post by marinmeister »

Cam saraca dar in fond e un oras mic asa ca ii satisface nevoile... cred...
ioana
Posts: 26
Joined: 31 Mar 2006 13:11

Post by ioana »

Biblioteca scolii e o gluma! Se presupune ca noi suntem la un liceu mai rasarit; colegiu de fapt... Si e absolut jenant faptul ca nu sunt doar vreo patru mese la care poti consulta materiale. Nu k s-ar inghesui elevii CNAV-ului la biblioteca, doar baza liceului sunt clasele de mate-info. Dak imi mai zice cineva ca de pe NET poti gasi mai multe informatii intr-un timp mai scurt decat din carti, ma sinucid.... :( :( :(
Un internet-addicted a spus o tampenie si acu` toti idiotii se iau dupa el..
acid
Posts: 16
Joined: 09 Jun 2006 22:43
Clasa: Vizitator

Post by acid »

Biblioteca are peste 10000 de volume, pe care nu trebuie sa le citesti neaparat acolo. Iar despre partea cu sinuciderea ... poti sa incepi...
DACA stii sa cauti (pe internet, bineinteles) sigur gasesti, poate nu intotdeauna gratis, dar daca ai o suma modica poti obtine orice vrei. Iar ca viteza nu are cartea cum sa concureze internetul.
ioana
Posts: 26
Joined: 31 Mar 2006 13:11

Post by ioana »

Inteligent raspuns, n-am ce zice... Poate dak ai mai citi o carte din cand in cand ti-ai da seama ca, desi Net-ul iti ofera raspunsul la probleme intr-un timp foarte scurt, citind o carte afli raspunsul cautat si multe altele. Mai are rost sa te intreb cand ai citit ultima carte?
Daca ai te intereseaza, cauta pe dragutul de Net cam cate volume au alte licee din tara. Poti sa incepi cu liceul din Geoagiu...
acid
Posts: 16
Joined: 09 Jun 2006 22:43
Clasa: Vizitator

Post by acid »

Cred ca citesc un pic mai mult decat tine, cam 2-3 carti/saptamana, unele in romana, altele in engleza. O parte din cartile pe care le citesc sunt obtinute de pe internet. Iar cate carti are biblioteca liceului (pardon, colegiului )din Geoagiu NU ma intereseaza. Se pare ca tu nu prea citesti carti bune, iar asta se vede din modul in care te exprimi.
DACA stii sa cauti pe net cauta dupa proiectul GUTENBERG, este o initiativa extraordinara care poate aduce cartile alaturi de multi oameni care nu isi pot permite sa dea prea multi bani pe carti. De asemenea Google are o initiativa asemanatoare prin care se aduc publicului larg carti care sunt forte rare, care nu s-au mai retiparit si care sunt greu de gasit chiar si in bibliotecile mari.
ioana
Posts: 26
Joined: 31 Mar 2006 13:11

Post by ioana »

Acid.... cam multe insulte intr-un singur mesaj. In primul rand, la carti nu conteaza cantitatea, ci calitate. N-are rost sa-ti mai spun ca faptul ca citesti carti in engleza nu ma impresioneaza (nu esti singurul!).In al doilea rand, m-am referit la biblioteca din Geoagiu pentru ca ultima oara cand am verificat avea mult mai multe carti decat a noastra; inclusiv un calculator pentru folosinta exclusiva a elevilor. Nu in ultimul rand, nu imi place felul cum reactionezi: esti mereu in defensiva. Pe forum lumea discuta, schimba opinii, nu e o batalie si nici olimpiada de romana.
P.S:Nu te cunosc, deci n-am de unde sa stiu ce si cat citesti, dar ador sa citesc si as putea sa spun ca stiu CE sa citesc. Faptul ca judeci oamenii fara sa-i cunosti nu spune prea multe despre tine. :( :( :(
ioana
Posts: 26
Joined: 31 Mar 2006 13:11

Post by ioana »

Anul asta avem carti noi la biblioteca, si in engeza si in romana (o parte din colectia Leda), care ink nu pot fi imprumutate, dar se pare k in curand se rezolva.
Doamna Trif are un cerc de lectura; prima intalnire a fost azi la 5. Se accepta in continuare membrii.
alexandru

Post by alexandru »

ioana wrote:e absolut jenant faptul ca nu sunt doar vreo patru mese la care poti consulta materiale
am inteles ca vor sparge cadva peretele despartitor dintre bibilioteca si sala de clasa a doamnei profesoare Furdui si se va mai crea un spatiu pentru biblioteca (probabil o sala de lectura).
ioana
Posts: 26
Joined: 31 Mar 2006 13:11

Post by ioana »

Intrebarea e cand, nu?
alexandru

Post by alexandru »

ioana wrote:Intrebarea e cand, nu?
asta vom afla...mai devreme...sau mai tarziu?
User avatar
bismarck
Posts: 137
Joined: 13 Oct 2005 09:42
Clasa: Vizitator
Contact:

Post by bismarck »

ioana wrote: Doamna Trif are un cerc de lectura; prima intalnire a fost azi la 5. Se accepta in continuare membrii.
Si mai exact ce se intampla la cerul de lectura :?: adica...cum se desfasoara o intalnire.....ce faceti totusi acolo ?
alexandru

Post by alexandru »

bismarck wrote:
ioana wrote: Doamna Trif are un cerc de lectura; prima intalnire a fost azi la 5. Se accepta in continuare membrii.
Si mai exact ce se intampla la cerul de lectura :?: adica...cum se desfasoara o intalnire.....ce faceti totusi acolo ?
se propune o carte pe care cineva o citeste apoi o "doneaza" celorlalti sa o citeasca. Dupa ce face un "tur" complect se scrie pe prima pagina numele celor ce au citit si se trece la o urmatoare carte (desigur cartea donata revine proprietarului). Asta am inteles, daca am gresit corectati-ma.
ioana
Posts: 26
Joined: 31 Mar 2006 13:11

Post by ioana »

Da, asa se desfasoara intalnirile. Anyway, voi ce mai cititi, copii?
alexandru

Post by alexandru »

ioana wrote:Da, asa se desfasoara intalnirile. Anyway, voi ce mai cititi, copii?
cred ca inteebarea potrivita ar fi: cititi ceva?. Raspunsul meu ar fi da si nu prea pentru ca nu am reusit sa citesc ceva in plus de lectura obligatorie :roll:
Post Reply