Retea de calculatoare in scoala

Locul de intalnire al elevilor CNAV care pot discuta aici tot ce doresc dar fara a iesi din topic.
alexandru

Retea de calculatoare in scoala

Post by alexandru »

Cum vi se pare ideea ca scoala va avea o retea de calcuatoare ce presupune
dotarea claselor cu calculatoare :?: :!:
Axime5

Hy

Post by Axime5 »

FFFF buna, chiar avem nevoie de asa ceva :wink:
alexandru

Post by alexandru »

credeti ca orele se vor desfasura alttfel o data cu aparitia calculatorului in salile de clasa? Va ajuta calculatorul buna desfasurare a orelor? Va influienta in vreun mod calcuatorul comportamentul elevilor? 8)
vyruss

Post by vyruss »

ba da multe intrebari mai pui...
User avatar
m7m_teddy
Posts: 29
Joined: 19 Dec 2005 22:08

Post by m7m_teddy »

:D

dar nu pare cam utopic? bun. sa presupunem ca se strang donatii si fiecare sala va avea un calculator. numiti-mi profesorii care pot sa predea ajutandu-se de asa ceva/au material pentru a preda interactiv. mda. asa credeam si eu.

apoi. ce se va intampla cu calculatoarele acestea? vor sta nesupravegheate in pauza. adica folosite de elevi. adica...stim cu totii cat vor rezista. de-abia domnul Popa a gasit o modalitate de a prelungi viata unui calc intr-o scoala... adica elevul sa aiba acces foaaarte limitat..

si la ce e util sa fie legate in retea? ma refer la partea didactica. sa vorbeasca gicu din laboratorul lui Ghintuiala cu denisa de la Petric?

aia din clasa a cincea inca aduc pungi umplute cu apa in clasa!! nu cred ca e cea mai buna idee sa plasam calculatoare pe langa ei...

e bine ca avem macar 1.5 laboratoare de informatica... (adica 207+208::)
marinmeister

Post by marinmeister »

Asa cred si eu ca levii CNAV nu au educatia tehnologica pentru a avea calculatoare in clasele mici si avand in vedere ca se plimba prin tot liceul nu cred ca e o idee buna...
User avatar
Carpe Diem
Posts: 53
Joined: 21 Apr 2006 03:51
Clasa: Vizitator
Location: Orastie

Conservator vs progresist

Post by Carpe Diem »

Iar daca elevii din clasele mici nu vor avea nici calculator si nici internet, cu siguranta ca nici peste 3 ani nu vor avea pregatirea necesara. Vor umbla in continuare cu abacul in ghiozdan si vor juca "babaroase" intre pauzele dintre doua tigari...

Trebuie sa incepem sa investim in aceste generatii, trebuie sa le oferim posibilitatea sa invete si sa se dezvolte...

Este falimentar sa gandim in termenii acestia. Nu au pregatire, ok, de acord, insa haide sa le oferim aceasta pregatire. Domnilor, haideti sa incepem sa construim!

Pana la Kopernic s-a crezut in geocentrism. Pana la urma, revolutia kopernicana, s-a produs. Eu cred ca este o problema de limita, aici. Haideti sa nu "zdrobim" generatiile tinere prin aceleasi probleme de limita...
<Carpe Diem>
marinmeister

Post by marinmeister »

Bai acesta tu sau esti obsedat de calculatoare pana in maduva oaselor (si nu intr-un mod bun) sau esti un ignorant fara pereche! Mai tu nu stii ca aceste aparate numite calculatoare sunt daunatoare sanatatii? Sa nu crezi ca un monitor cu afisaj de cristale lichide nu emite radiatii. Le emite doar ca in cantitati mai mici... Daca asta vrei tu sa se intample cu tinerii nostrii sa stea cu nasul in calculator la scoala si acasa te invit sa iti cresti copii in acest fel... Dar lasa altora sansa sa nu staea intr-o clasa cu calculatoare... Si ce pot face ei pe calculator, de cei mai mici zic? Sa adune 2 numere? Wow excelent hai sa ii prostim de mici sa nu isi mai foloseasca deloc capul si sa lase calculatorul sa munceasca pentru ei!
User avatar
Carpe Diem
Posts: 53
Joined: 21 Apr 2006 03:51
Clasa: Vizitator
Location: Orastie

Post by Carpe Diem »

Eu am pastrat un ton civilizat al discutiei, din nefericire tarele educationale grave si severe pe care le posezi din plin, te impiedica sa fii decent. Este ultimul raspuns la vreun mesaj pe care il postezi.

O viata frumoasa, oricat IQ vei fi avand!
<Carpe Diem>
marinmeister

Post by marinmeister »

Bai acesta... explica-mi si mie unde tonul meu este necivilizat? Eu mi-am recitit postul si nu am gasit nimik jignitor... dar in fine poate tu ai gasit... Apropo de iq-ul meu... facem pariu ca e mai mare decat al tau? :D :D :D :D :P:P:P:P:P:P
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Carpe Diem, tuam matrem cunnus feci
User avatar
Carpe Diem
Posts: 53
Joined: 21 Apr 2006 03:51
Clasa: Vizitator
Location: Orastie

Post by Carpe Diem »

Din punct de vedere al limbii latine esti submediocru! Cunnus fiind obiectul actiunii subiectului verbului feci, urmeaza cazul oblic acuzativ, fiind complementul direct al acestuia. Mater poate fi tratat in trei regimuri:

1. Complement indirect, in cazul Dativ sau, mai frumos

2. Complement al directiei in cazul Ablativ

3. Sau un complement in acuzativ, asa cum l-ai folosit tu, insa in cazul acesta insotit de prepozitia ad. Acesta din urma este cazul cel mai putin plauzibil.

Prin urmare, preastimabile domn, daca te invrednicesti sa arati cat de interesant esti, incearca la olimpiadele scolare, la Sesiunea de comunicari stiintifice. Toata suflarea urbei va fi alaturi de un om atat de capabil...ne vom bucura ne succesele tale.

PS. Mama nu are nici o vina. Degeaba o injuri. De data asta te-am iertat insa, daca se mai intampla, te voi raporta la Administrator.
<Carpe Diem>
marinmeister

Post by marinmeister »

ma carpe diem geniu pustiu.... eu nu am vazut nici o injuratura..... :)
daca analizezi ce a zis pantera in modul descris de tine...
P.S.: subscriu la ideea panterei :D :P
User avatar
Carpe Diem
Posts: 53
Joined: 21 Apr 2006 03:51
Clasa: Vizitator
Location: Orastie

Post by Carpe Diem »

Domnule Marin,

consultati dictionarul limbii latine. Este un instrument foarte util care va ajuta sa intelegeti ceea ce nu cunoasteti.

In plus, ca sa subscrieti la o idee, ar trebui sa o intelegeti, mai intai.
<Carpe Diem>
marinmeister

Post by marinmeister »

Am inteles ce o vrut pantera sa zica, desi poate s-a exprimat gresit, de aceea subscriu la idee... :D
P.S.:Fara domnule ca mi-e lehamite de "domnule student".....
Post Reply