Are scoala vre-un rost sau nu?

Locul de intalnire al elevilor CNAV care pot discuta aici tot ce doresc dar fara a iesi din topic.
Post Reply

Aveti o atitudine Pro sau Contra?

pro
12
86%
contra
2
14%
 
Total votes: 14

PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

:evil: hmmmm... aja e dar sa stii ca e buna si scoala la ceva... asta in cazul in care mamica si taticaul ( sau unul dintre ei) nu au "firma" care sa ramana mai tarziu pe mana unui incompetent de copil tembel care habar n-are ce-i ala un bilant contabil.In acest caz poti sa termini foarte usor o facultate fara sa stii ca ai fost la facultate ( in Romania, of course).Pentri cei care au insa ambitii sa faca ceva in viata pe treaba lor mi se pare normal sa invetze... Parerea mea, nu te pisha pe ea.
marinmeister

Post by marinmeister »

scoala conteaza dar acum daca ai bani poti sa treci beat prin fata facultatii si can te trezesti din betie ai diploma... :)
Vampire

Post by Vampire »

Hmm...ce pot spune...daca e sa intrebi fiecare elev daca are o parere pro sau contra o sa fie toti pro dar daca stai sa-i auzi cum vb despre profi si scoala...ai impresia ca sunt contra...nush poate doar din teribilism fac asta, doar sa auda si restu ce i-am facut eu la profu' rerspectiv si asa mai departe...daca ai bani in ziua de azi termini o facultate si tu nici macar nu sti cum arata sau unde este...
marinmeister

Post by marinmeister »

vezi cazul facultatea"banda rulanta" de la herculane :))
Vlad_Dobrescu
Posts: 21
Joined: 23 Nov 2005 17:09
Clasa: Vizitator
Location: CONAC

Post by Vlad_Dobrescu »

marinmeister ...aia era facultatea unde veneai de 5 ori in 5 ani de zile ... k sa-ti iei examenele la o cafa cu profii... sti eu un caz de management turistic la care am facut licenta pe la vreo 14..15 ani :d si ghici ce ... era buna... dar cine s-o fi uitat pe ea????
Vlad a fost copil crescut cu cheia de gat ca Raku/
Dar te ia de gat si te taie la gat ca dracu/
User avatar
dustangel
Posts: 171
Joined: 08 Dec 2005 20:39
Clasa: Vizitator
Location: in iadul de langa cish
Contact:

Post by dustangel »

din pct meu d vedere nu are nici un rost...singurele chestii p care as vrea sa l stiu eu sunt sa scriu si sa vorbesc....dak stau sa ma gandesc la viata intregii natii este nevoie d scoala k altfel nu am mai avea medici ingineri si altii
breath with arms wide open one more time
User avatar
bismarck
Posts: 137
Joined: 13 Oct 2005 09:42
Clasa: Vizitator
Contact:

Post by bismarck »

Scoala isi are rostul ei, chiar daca nu ne place si nu prea iti vine sa te trezesti de dimineata ca sa mergi de la 8 la ore ( asta se intampla pe la liceu ) si chiar daca, dupa parerea mea unele materii nu isi au rostul, asta e scoala si trebuie sa o facem. Daca nu am face o scoala probabil IQ-ul nostru ar ramane la un nivel.... sa spunem, nu prea ridicat ( nivel la care oricum majoritatea romanilor sunt si o sa ramana multa vreme de acum incolo).
Avem atatea monumente de prostie in tara asta si asta datorita lipsei de educatie. Exemplu viu: Jiji " Razboinicul luminii ", 'nu stiu cum'- Copilul de aur ( dupa parerea caruia dinozaurii traiau in Evul Mediu - am vazut odata la carcotasi -) si multi altii care, cel putin pe mine, m-au facut sa ma gandesc de doua ori inainte de a "renunta" la scoala.
Cat despre facultate.......nici nu mai are rost sa vorbim, zicea Vlad_Dobrescu ca trebuie sa te duci de 5 ori, a fost cam generos,.....din cate am vazut mai nou la televizor ( in "ograda" noastra, la Deva, primarul Devei sau nu mai stiu exact cine din primarie, cu functie inalta, si-a trimis soferul si a dat examen in locul lui la facultate, el cred ca nu a putut ajunge saracutul, si culmea....a luat 10) se poate termina, daca ai ambitie, si fara sa te duci la facultate.
Faza e ca si liceul se poate face mai nou cu PCR-uri (Pile, Cunostinte si Relatii ), ce-i drept acolo trebuie sa te duci la scoala dar se poate trece asa de usor cand tatal tau, de exemplu e primar printr-un satuc uitat de lume, dar eee....e primar. :wink:
marinmeister

Post by marinmeister »

Bismark un 10 pentru post :P mda.... cate adevaruri ai spus... nu stiu daca iti dai seama dar am inteles ca si pe vremea lui Nicolae Ceausescu se rezolva tot cu PCR-u dar acolo insemna altceva :))
marinmeister

Post by marinmeister »

mda.... lupule si tu esti tare da te ascunzi... cred... ca nu am inteles penultimul post ai inceput bine dar te-ai pierdut in eufemisme :P
marinmeister

Post by marinmeister »

Mishu e baiat de milioane numa tre sa stii cum sa il iei :)
User avatar
Uliu
Posts: 14
Joined: 22 Jan 2010 22:58
Nume: OANA
Prenume: Iuliu-Maximilian
Clasa: Vizitator

Re: Are scoala vre-un rost sau nu?

Post by Uliu »

Asta daca nu "te ia el pe tine" mai intai... :wink:
Image
PanteraRoz

Re: Are scoala vre-un rost sau nu?

Post by PanteraRoz »

Uliu wrote:Asta daca nu "te ia el pe tine" mai intai... :wink:
hahahaha da da da da :lol: :lol: :lol:
dinumar78
Posts: 1
Joined: 12 Jun 2019 10:02
Nume: DINU
Prenume: MARINICA
Clasa: Vizitator

Re: Are scoala vre-un rost sau nu?

Post by dinumar78 »

Orice este practicat are rost deoarece cultura este cea mai importanta pentru un individ.
Acum fiecare are cate o parere.
Anvelope iarna ieftine orice autovehicul.
Post Reply