Ce parere aveti despre intrarea Romaniei in U.E.?

Locul de intalnire al elevilor CNAV care pot discuta aici tot ce doresc dar fara a iesi din topic.
marinmeister

Ce parere aveti despre intrarea Romaniei in U.E.?

Post by marinmeister »

Il pun subiectul aici pentru a vedea ce parere au elevii prestigiosului colegiu "Aurel Vlaicu" despre uniunea care in curand ne va inghiti si pe noi. :)
un singur lucru va rog... sa tratati subiectul cu putina seriozitate(in fond suntem toti in aceeasi oala :))
alexandru

Post by alexandru »

nu prea stiu ce sa cred. Multi spun ca va fi mi bine dar eu cred c nu cu mut ma bine(adica sa fim seriosi dar si tarile mai bine dezvoltate au oameni mai bogati dar pot avea si oameni mai saraci ca o mare parte din romani si unii nu vad asta. In plus preturile vor creste iar slariile nu stim daca vor creste.) Asa ca in Romania probabil nu se vor face difernte prea mari de nivel de trai iar visurile romanilor s-ar putea sa umbreasca diferentele inspre bine, daca vor fi. In concluzie sa ne gandim de cel putin 2-3 ori la avantajele si dezavantajele pe care le aduce integarea in UE si sa le punem in balanta, sa vedem in ce pare e inclinata: in spre cea buna sau cea rea? :?: :!:
marinmeister

Post by marinmeister »

Primul om care imi raspunde are un aer putin eurosceptic... Se pare totusi ca elevii colegiului nu sunt imsensibili la efectele aderarii ;)
marinmeister

Post by marinmeister »

se pare ca si singurul... mai copii voi chiar nu va interesat de viitorul vostru? Stiti voi i ce se baga tarisoara asta mica? Hai mai contarziceti-ma unu.... :(
User avatar
PopaDaniel
Posts: 77
Joined: 23 Nov 2004 15:19
Nume: Popa
Prenume: Daniel
Clasa: Profesor

Post by PopaDaniel »

Vor fi atat avantaje cat si dezavantaje:
- avantaje:
- vom fi obligati sa aplicam legi pentru coruptie, protectia mediului, a consumatorului etc.
- salariile vor creste pentru a se alinia (pe cat posibil) celor din UE, nu vor fi cresteri mari, dar ...


- dezavantaje:
- multi agenti economici nu vor face fata si vor disparea => cresterea somajului
- mai intai vor creste preturile si apoi salariile (desi majoritatea preturilor sunt deja aliniate sau chiar peste media UE)
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Delete
Last edited by PanteraRoz on 03 Mar 2010 04:24, edited 1 time in total.
marinmeister

Post by marinmeister »

Pantera stiu ca am avut unele divergente in trecut.... se pare ca nu stiam cu cine vorbesc :D Da problema e ca efectul imediat al aderarii este faptul ca nivelul de trai se va diminua. un economist mi-a spus ca de abia a treia generatie de dupa aderare va avea toate avantajele. si pana atunci mai este... Stai tu linistit ca oricum ne baga(asta-i cuvantul) vrem nu vrem in Uniune. Sa fim seriosi toti viseaza la ceva din tarisoara asta(unii vor gurile dunarii altii vor petrol si aur si asa mai departe). Acum imi vin in minte niste versuri pe care eu le-am mai citat cred de la o formatie de rock:"Si vine Uniunea sa distruga natiunea".
Plus ca sa nu mai vorbim... vom fi indopati de cultura mainstream(vezi filmele americane si nu numai care incurajeaza homosexualitatea), ajungandu-se pana acolo incat ne vom pierde identitatea nationala.(De fapt asta inseamna europenizare). apropo...cati stiau ca si romanii au un Valentine's Day(ce urat suna) al lor? Imi inchei pledoaria... :D
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Da, cam asa e, poate a treia generatie.Nepotii nostri vor trai bine. Atunci insa noi, ori vom fi sclerozati si nestiutori, ori nu vom mai fi.
marinmeister

Post by marinmeister »

alte pareri pe tema asta?
marinmeister

Post by marinmeister »

Mda..... Vad ca nu prea sunt doritori... asa ca il rog pe Domnul Popa sa stearga topicu asta... sa nu mai ocupe loc pe server :P
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

Sa nu te oftici acuma, dar eu ia-si da o lada de bere sa te sterga pe tine si sa te muti pe www.suntungeniu.ro/forum.
marinmeister

Post by marinmeister »

da ma da.....esti tare wa
PanteraRoz

Post by PanteraRoz »

marinmeister wrote:da ma da.....esti tare wa
Ma mandresc cu faptul ca am avut rabdare. :twisted: , hai ma, nu trebuie sters, mai putem posta aici ca mai sunt de zis multe.
marinmeister

Post by marinmeister »

dar degeaba daca nu spune nimeni...
User avatar
bismarck
Posts: 137
Joined: 13 Oct 2005 09:42
Clasa: Vizitator
Contact:

Post by bismarck »

Momentan nu, dar poate o sa apara un elev "ratacit" care nu a intrat pana acum pe forum si o sa puna si el un post aici. Nu vad de ce trebuie sters topicul inca nu am intrat oficial in UE asa ca mai sunt unele lucruri de discutat. Sa vedem cine o va face.
Post Reply