Cartile te schimba?

Locul de intalnire al elevilor CNAV care pot discuta aici tot ce doresc dar fara a iesi din topic.
User avatar
L0stS0ul
Posts: 110
Joined: 14 Jan 2005 23:38
Clasa: Vizitator
Location: somewhere...lost in the fog...
Contact:

Post by L0stS0ul »

Pianista mi se pare o carte putin plictisitoare... :roll:
"don`t make somebody a priority, when they only make you an option..."
User avatar
dustangel
Posts: 171
Joined: 08 Dec 2005 20:39
Clasa: Vizitator
Location: in iadul de langa cish
Contact:

Post by dustangel »

pianista carte plictisitoare???
cred k miam barat matele la cartea aia
breath with arms wide open one more time
marinmeister

Post by marinmeister »

dustangel ai niste preferinte interesante(nu in sensul rau). Mie mi-au placu Pentru cine bat clopotele de Ernst Hemingway, Jocul cu margele de sticla si Lupul de stepa de Herman Hesse si mai nou este un scriitor care publica sub pseudonimul de Van Helsing niste carti superbe despre conspiratia mondiala (Black nobility, Club of Rome s.a.). In ceea ce-l priveste pe Eminescu e un poet extraordinar (si un mare patriot este intr-un fel parintele spiritual al miscarii nationale din Romania) desi si eu il prefer pe Lucian Blaga.
P.S.: ca film "Schindler's list" e un film care poate sa mearga doar la fictiune(are un punct de vedere atat de pro evreiesc incat nu m-ar fi mirat sa vad niste germani spanzurati la final)... un film bun e "Der Untergang" (Dar ma abat de la subiect)
P.S.: Da! Orice carte iti schimba intr-o oarecare masura personalitatea, desi nu iti dai seama
marinmeister

Post by marinmeister »

Am reciti La Medeleni de Ionel Teodoreanu.... super carte.....
ioana
Posts: 26
Joined: 31 Mar 2006 13:11

Post by ioana »

Si eu cred ca o carte iti poate schimba modul de gandire. De fapt sunt sigura. Cei care nu au citit in viatta lor o carte si se mai si mandresc cu asta nu stiu ce pierd. In afara de vesnica discutie "citirea unei carti necesita prea mult efort, de ce sa incercam" necititorii nu prea mai au si alte scuze. Da, la inceput e aiurea sa citesti, ti se pare inutil si plictisitor; dar daca alegi cartea potrivita si ai dispozita corespunzatoare , citirea unei carti e o experienta din care te alegi cu multe beneficii.
marinmeister

Post by marinmeister »

Ioana... sa stii ca cei care nu au citit in viata lor o carte nu o fac, probabil din cauza ca se gandesc ca ia prea mult timp... sau mai stiu eu? oricum eu nu mi-l pot imagina pe gigi becali cu o carte in mana... chiar daca el se lauda...
Just
Posts: 57
Joined: 19 May 2006 22:40
Clasa: Vizitator
Location: In propriul Regat
Contact:

Post by Just »

cartile,cititul in general isi lasa o anumita amprenta asupra individului ,insa exista oameni ce nu citesc ,dar ii depasesc cu mult pe cei care o fac; experienta de viatza isi pune cuvantul ;una e sa traiesti in carti,alta sa.ti traiesti propria viatza dupa propiile reguli. in cazul meu exista un echilibru intre cele doua
Decide whether or not the goal is worth the risks involved.If it is,stop worrying.
User avatar
electric_evelyn
Posts: 52
Joined: 16 Mar 2006 11:07
Clasa: Vizitator
Location: Orastie

Post by electric_evelyn »

stiti kestia cu alti actori pe aceeasi scena?...poti fi cum vrei, numa k dak citesti esti mai inteligent si te feresti mai bine de bad guys...
Winners don't quit, quitters don't win.
acid
Posts: 16
Joined: 09 Jun 2006 22:43
Clasa: Vizitator

Post by acid »

Cartea cred ca este esentiala pentru dezvoltarea mea ca om. Am citit destul de mult si am de gand sa citesc mult in continuare.
Am vazut filme facute dupa unele din cartile ce le-am citit. Nu se compara. Nu ajung nici la o zecime din mesajul pe care-l transmite cartea.
Daca cartea e buna atunci experienta pe care ti-o poate oferi este de nedescris.
Poate nu simti acest lucru de la inceput, de la prima carte. Trebuie sa-ti formezi o cultura si apoi vei putea intelege anumite carti, sa le gusti cu adevarat, sa le traiesti.
marinmeister

Post by marinmeister »

Ai dreptate... ai incercat sa recitesti cartile pe carea le-ai parcurs cand erai copil? sa vezi ce perspectiva iti dau ele acum? :)
ioana
Posts: 26
Joined: 31 Mar 2006 13:11

Post by ioana »

Normal, intreaga idee de carte e sa te influienteze; dar nu toate reusesc sa ajunga pana la citior, si altele, chiar dak ajung, mesajul nu e destul d puternic si unori destul de subtil pentru a te face sa imbratisezi opinia autorului. De exemplu, am citit "codul lui DA Vinci" si nici nu mi-amdat seama la inceput cat d mult m-a schimbat, dupa trei luni cautam bisericipenticostale reformate, calvine si tot ce puteam. In asta consta adevarata arta in a scrie o carte, sa-i determini pe ceilalti sa-ti impartaseasca ideile....
Post Reply